apokalipsa-eden

Życzenia od Łady gw. Łabędzia i i Pasterza gw. Oriona

Ĺźyczenia.jpg

Według tradycji Słowiańskiej, czas Świąt Bożego Narodzenia to połączenie święta solarnego obchodzonego 21, lub 22 grudnia, czyli przesilenia zimowego. Obchodzenie tego święta poprzedzone było okresem postu i wyciszenia trwającym od 6 grudnia ( św. Mikołaja ) z obchodzonym ( HODY)  w międzyczasie 13 grudnia świętem Światła ( św. Łucji i św. Otylii ) do 21 -22 grudnia , kiedy to następuje przesilenie zimowe.
Okres ten od 13 grudnia do 21 grudnia nazywany był czasem Stania Słońca, w tym czasie praktycznie niezmienna była długość dnia jak i nocy. Od czasu przesilenia zimowego następuje odczuwalna zmiana długości dnia i nocy , mianowicie nocy zaczyna ubywać, natomiast dnia zaczyna przybywać.

Obchodzenie tego święta jest kultem solarnym.

Słowianie znając specyfikę pozornego poruszania się gwiazdozbiorów po Niebbiosach w czasie świąt Bożego Narodzenia, oddawali cześć gwiazdozbiorom umieszczonym na firmamencie niebieskim.

W dniu Bożego Narodzenia 25 grudnia spada aktywność gwiazdozbioru Łabędzia poświęconemu Bogini Ładzie ( Matka Boska , Maat, Mać ), natomiast wzrasta aktywność gwiazdozbioru  Oriona, nazywanego w tradycji Słowiańskiej Prawdziwym Pasterzem Nieba. Najkrócej Matka Boska - Łada rodzi Syna Pasterza - Oriona.

Uroczystość Bożego Narodzenia poprzedzona jest wieczorną biesiadą o nazwie Wigilia rozpoczynaną w momencie ukazania się pierwszej gwiazdy, po której przeprowadzano rytuał nazywany Pasterką. Obchodzenie tego święta odbywało się po zachodzie Słońca,co wskazuje na to, że oddawano cześć niebu nocnemu, co świadczy o kulcie nie tylko solarnym. Nazwa głównych uroczystości; Pasterka pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Oriona - Pasterza.

Podobnie święta Wielkanocy, czy Bożego Ciała są świętami w trakcie których oddawano cześć Niebiosom, czyli konstelacjom nieba nocnego.

Całość zjawisk astronomicznych zachodzących podczas wymienionych świąt jest niemożliwa do przedstawienia w formie wpisu na bloga, wymaga poznania innych zależności astronomicznych, jak i tradycji,w oparciu o specyficzną prezentację.

W tym celu organizuję Spotkania Głagolicowe, w czasie  których wyjaśniam zjawiska astronomiczne oraz ich powiązanie z głagolicą.

Tadeusz Pruss Mroziński